عمومینکات و ترفند ها

چند پارچه مناسب برای دوخت کت پاییزی و زمستانی

چند پارچه مناسب برای دوخت کت پاییزی و زمستانی

چند پارچه مناسب برای دوخت کت پاییزی و زمستانی : رنگ، مدل، برش و پارچه مانتو از نکات مهم در تهیه و انتخاب مانتو پاییزی و زمستانی است. هنگام انتخاب لباس، روی ظاهر آن تمرکز زیادی دارید.

چند پارچه مناسب برای دوخت کت پاییزی و زمستانی

چگونه یک لباس زمستانی جذاب و کاربردی انتخاب کنیم؟

همین امر در مورد کت ها نیز صدق می کند و ظاهر آن ها روی بدن بسیار مهم است در هر صورت پوشیدن لباس هایی که دوست ندارید فایده ای ندارد.

البته شما کاپشن ها را بر اساس ظاهر آن ها بر روی اندام خود انتخاب می کنید، اما پارچه هایی که برای کاپشن استفاده می شوند نیز نقش بسیار مهمی در انتخاب کت دارند.

دلیل این امر این است که اگر کت نتواند گرمای لازم را برای شما فراهم کند، ممکن است آنطور که در ابتدا فکر می کردید نباشد.

در این مقاله به بررسی پارچه های مختلفی که برای ساخت ژاکت استفاده می شود می پردازیم تا متوجه شوید کدام پارچه برای شما مناسب است و در کنار مدل، رنگ و سایر جزئیات مهم، کت مناسب را انتخاب کنید. با مجله همراه باشید.

چند پارچه مناسب برای دوخت کت پاییزی و زمستانی

پارچه های مختلف برای کت استفاده می شود

چند پارچه مناسب برای دوخت کت پاییزی و زمستانی : برای ساخت لباس از ده ها پارچه مختلف استفاده می شود. اگرچه بسیاری از آنها در تهیه کت استفاده نمی شوند و برخی به ندرت در تهیه مانتو استفاده می شوند. در ادامه انواع پارچه هایی که برای مانتو و کاپشن استفاده می شوند را معرفی می کنیم.

هنگامی که انواع پارچه های مورد استفاده در دوخت ژاکت را بشناسید، انتخاب یک ژاکت برای شما بسیار آسان تر خواهد بود.

حتما بخوانید:انواع مدل های کت زمستانه مردانه با عکس 2023

چند پارچه مناسب برای دوخت کت پاییزی و زمستانی

1. کنواس

کنواس از نخ پنبه ای ساخته می شود و از صدها سال پیش برای ساخت انواع لباس استفاده می شود.

علاوه بر این، از کنواس در آثار هنری، ساخت بادبان برای قایق های بادبانی و هر چیز دیگری که نیاز به سفت بودن دارد استفاده می شود. بوم بسیار بادوام، مقاوم در برابر پارگی و سایش است.

علاوه بر این کنواس در برابر آب هم مقاوم است. آب از روی کنواس سر می‌خورد و به همین دلیل بسیای از ملوانان از آن به عنوان بادبان استفاده می‌کنند. به دلیل داشتن همین ویژگی‌ها از کنواس برای تهیه‌ی کت استفاده می‌شود.

چند پارچه مناسب برای دوخت کت پاییزی و زمستانیچند پارچه مناسب برای دوخت کت پاییزی و زمستانی

2. چینل (Chenille)

پارچه کت چینل از ترکیب پنبه، پشم و پلی استر ساخته شده و ظاهری بسیار منحصر به فرد دارد. چیزی که ممکن است در مورد این پارچه جلب توجه کند الیاف ضخیم و کرکی آن است.

از کت چینل برای تهیه کت های زمستانی استفاده می شود زیرا ظاهری خز مانند دارد، بسیار گرم و عایق است. پوشیدن کت چینل مانند این است که خود را در یک پتوی نرم ضخیم بپیچید.

حتما بخوانید: نحوه پوشیدن کت و شلوار خاکی برای آقایان

3. با مخمل ست کنید

پارچه مخمل کبریتی از نخ نخی تهیه شده و به دلیل بافتی که دارد متفاوت و متمایز است. الگوی بافت این پارچه به گونه ای است که ظاهر کبریتی بسیار منحصر به فردی ایجاد می کند.

مخمل کبریتی به گونه ای است که ردیف های آن دارای برآمدگی هایی در وسط است و همین نمای ظاهری آن ها را منحصر به فرد می کند.

مخمل کبریتی بسیار بادوام است و پارچه ای ضخیم است که برای ساخت مانتو و لباس های بیرونی مانند ژاکت مناسب است.

شستشوی این پارچه با ماشین لباسشویی امکان پذیر است و ماندگاری آن بسیار بالاست. بنابراین با تمام این تفاسیر پارچه مناسبی برای مانتو به حساب می آید.

پارچه کبریتیچند پارچه مناسب برای دوخت کت پاییزی و زمستانی

4. نخ پنبه ای

کتان یکی از پارچه هایی است که از دیرباز برای ساخت لباس مورد استفاده قرار می گرفته است این پارچه هنوز هم یکی از مواد معروفی است که در تهیه انواع لباس استفاده می شود.

نخ پنبه ای مخصوصاً در تهیه لباس زیر، جوراب، تی شرت و لباس هایی که باید نرم باشند استفاده می شود.

پارچه نخی نرم است و پوست را تحریک نمی کند علاوه بر این به طور طبیعی تنفس می شود و پوشیدن آن راحت است.

همچنین به خوبی رنگ می‌شود به راحتی تمیز می‌شود و هنگام شست‌وشو با ماشین به خوبی خود را حفظ می‌کند. البته نخ پنبه ای در گرما کمی آبکی می شود.

نخ پنبه ای

همچنین نخ پنبه ای به سرعت خشک نمی شود و رطوبت را به راحتی دفع نمی کند این پارچه تمایل دارد در آب خیس شود به همین دلیل به ندرت به تنهایی برای دوخت کت استفاده می شود.

نخ پنبه ای بسیار بادوام است اما آنقدر مقاوم نیست که بتوان از آن به عنوان پارچه کت زمستانی استفاده کرد. اغلب نخ پنبه ای را در آستر یا لایه عایق کاپشن می بینید، اما برای لایه بیرونی کت نمی بینید.

نخ پنبه ای

5. جین

این پارچه اغلب به عنوان پارچه ای که برای تولید شلوار جین استفاده می شود. جین به دلیل قوی بودن و در عین حال راحت و بادوام بودن و در عین حال نرم بودن مشهور است.

پارچه جین از نخ پنبه ساخته شده و با طرحی بافته شده است که آن را بسیار بادوام و مقاوم در برابر آب می کند.

جین اغلب به دلیل سخت بودن برای تهیه‌ی کت‌ها استفاده می‌شود. پارچه‌ی جین قابل شست‌و‌شو در ماشین لباسشویی است و به مرور زمان نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر شده و پوشیدن آن راحت‌تر می‌شود.

6. فلیس

فلیس نوعی پارچه نخی پشمی است. به نظر می رسد این پارچه کاپشن ترکیبی از بهترین ویژگی های هر دو پارچه را دارد. پشم گوسفند حتی نرم تر از پنبه و پشم است و بافت ضخیم دارد.

این پارچه خاصیت عایق بسیار بالایی دارد و اغلب در تهیه ژاکت ها استفاده می شود اما در لایه بیرونی آنها نه. فلیس یکی از محبوب ترین انواع آستر است زیرا نرم و عایق است.

این پارچه همچنین سریع خشک می شود، آب گریز و بسیار بادوام است. فلیس یک پارچه مصنوعی است، بنابراین شستشوی آن در ماشین لباسشویی آسان، پوشیدن آسان و بسیار بادوام است.

فلیس

7. خز / خز مصنوعی

قدیمی‌ترین پارچه‌ای که برای تهیه‌ی لباس‌های بیرونی مانند کت و کاپشن استفاده می‌شده خز است. این پارچه نخستین پارچه‌ای است که انسان‌ها یاد گرفتند آن را بپوشند و همچنان تا به امروز آن را می‌پوشند.

البته پوشیدن آنها در سال های اخیر به موضوعی چالش برانگیز تبدیل شده است. در گذشته پوشیدن کت خز را نشانه مدرن بودن و نشانه موفقیت و ثروت می دانستند.

هم مرد و هم زن برای نشان دادن ثروت و طبقه خود کت های خز می پوشیدند. این مدل کت ها در انواع رنگ ها و طرح های مختلف با استفاده از پوست حیوانات مختلف طراحی و تهیه شده است.

خز مصنوعی

خز مصنوعی که از الیاف مصنوعی به جای موی واقعی حیوانات ساخته شده است در نتیجه حمایت از حقوق حیوانات بسیار مد روز شده است. کت ها هنوز هم از خز مصنوعی و طبیعی در مدل های مختلف ساخته می شوند.

خزهای طبیعی و مصنوعی زیبا به نظر می رسند اما تمیز کردن و مراقبت از آنها نسبت به سایر انواع پارچه کت دشوارتر است. این پارچه ها را باید درست مثل مو برس کشیدن و شانه کرد و تمیز کردن آنها به صورت حرفه ای انجام شود.

8. گاباردین

گاباردین ترکیبی از پشم و نخ پنبه و پارچه ای گران قیمت و بسیار مرغوب است که در تهیه انواع مانتو استفاده می شود.

از گاباردین برای ساخت ترنچ کت و مدل های دیگر از جمله پالتو استفاده می شود این پارچه بسیار بادوام، قابل شستشو در ماشین لباسشویی است و استحکام آن باعث شده تا پارچه ای مناسب و کاربردی برای مانتو باشد.

گاباردین

9. کتان

کتان یکی از پارچه های طبیعی است که از گیاه کتان به دست می آید این پارچه در مصر باستان به طرق مختلف مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه نیز در ساخت انواع لباس ها از جمله ژاکت استفاده می شود. کتان یک ماده بادوام است که به زیبایی جا می گیرد و ظاهر عالی دارد.

کتان در طراحی کاپشن های گران قیمت دیده می شود اما کاربردی ترین پارچه ژاکت نیست زیرا مراقبت از آن دشوار است.

10. نایلون

یکی از معروف ترین پارچه ها در ساخت لباس نایلون است. نایلون یک پارچه سخت و بادوام است که پوسته ای مقاوم در برابر آب ایجاد می کند که برای کت و ژاکت مناسب است بسیاری از ژاکت ها حداقل تا حدی از نایلون استفاده می کنند.

نایلون بسیار سبک و کشسان است اما در عین حال سخت و مقاوم در برابر آب است. نایلون اغلب در آستر و رویه‌ی کت‌ها استفاده می‌شود زیرا عایق بسیار خوبی است. این پارچه بسیار مقاوم است با ماشین لباسشویی قابل شستشو است و برای ساخت کاپشن از آن بسیار استفاده می شود.

11. پلی استر

یکی از درخشان ترین پارچه های دنیای پارچه های مصنوعی پلی استر است که بسیار بادوام بوده و مقاومت بسیار بالایی در برابر آب دارد. پلی استر بسیار سبک و مقرون به صرفه است، بنابراین می توان آن را در طراحی مانتو و بارانی مشاهده کرد.

این پارچه را می‌توان شبیه به بسیاری از پارچه‌های دیگر ساخت، بنابراین می‌توانید یک ژاکت پلی استر داشته باشید که به نظر می‌رسد از پارچه‌های دیگر ساخته شده است.

پلی استر را می توان به راحتی در ماشین لباسشویی شسته و خشک کرد. این پارچه در برابر چروک شدن مقاوم بوده و مقاومت بسیار بالایی دارد. پلی استر بسیار کند فرسوده می شود.

12. ساتن

پارچه ساتن بسیار گران است و به دلیل ظاهر نرم و براق بسیار زیبا به نظر می رسد. ساتن یکی از پارچه های مصنوعی است که از ترکیب ابریشم، پنبه، پشم و سایر پارچه های مصنوعی مانند پلی استر تهیه می شود. ساتن خیس نمی شود، فقط لکه های آب روی آن باقی می ماند.

ساتن قابل شستشو نیست و فقط باید خشک شود. این پارچه یکی از زیباترین پارچه هاست و برای تهیه کاپشن های گران قیمت و سایر لباس ها استفاده می شود. ساتن بیشتر برای ظاهر جذابی که ایجاد می کند استفاده می شود، نه به دلیل جذابیت آن.

13. ابریشم

ابریشم یکی از پارچه های سنتی است که به ساختن امپراتوری ها کمک کرده است. این پارچه یکی از پرطرفدارترین و پرطرفدارترین پارچه ها در طول تاریخ بوده است و به قدری خاص بود که توسط سلطنت و اشراف پوشیده می شد. امروزه هر کسی می تواند پارچه ابریشمی بسازد و بپوشد.

ابریشم طبیعی هنوز گران است اما ابریشم مصنوعی مقرون به صرفه تر است. ابریشم به دلیل سطح و استحکام بسیار قوی در نظر گرفته می شود. این پارچه در لمس نرم، لطیف و بسیار ظریف است، اما در عین حال بسیار بادوام است.

از ابریشم در صنعت پوشاک استفاده می‌شود، اما در تهیه لباس‌های رسمی، کفش‌های رسمی و اکسسوری‌هایی مانند کراوات برای ست ظرافت و جزئیات بیشتر کاربرد دارد.

برخلاف استحکام ابریشم اغلب در تهیه کت ها آن را نمی بینیم زیرا در برابر آب مقاومتی ندارد و سریع خیس می شود.

علاوه بر این ابریشم بسیار سبک است و هوا به راحتی از آن عبور می کند، یعنی نمی تواند عایق خوبی در برابر سرما باشد. ممکن است در برخی از جزئیات ژاکت مانند یقه یا آستر ابریشم ببینید.

اما ابریشم بسیار گران است و یکی از پارچه های باکیفیت به حساب می آید که در طراحی و تهیه مانتو از آن استفاده نمی شود زیرا ابریشم تحمل هوای زمستان را ندارد.

14. توئید

پارچه توئید از پشم، ابریشم و مواد دیگر ساخته شده است. این پارچه کمی سفتی، بافت ضخیم و طرح بافت دارد که آن را برجسته می کند. نام پارچه از رودخانه ای در اسکاتلند گرفته شده است.

توئید پارچه ای محکم و ضخیم است که زیبا به نظر می رسد و برای کت های بارانی، کت و کاپشن مفید است زیرا ترکیب پشم به طور طبیعی در برابر آب مقاوم است.

اگرچه تمیز کردن این پارچه سخت است و سبکی غیر رسمی دارد که اغلب در موقعیت های رسمی استفاده نمی شود. اما برای سبک های کاری، آمادگی و آکادمیک بسیار کاربردی است.

15. مخمل

مخمل به خاطر الیاف بسیار نرم و کرکی خود شناخته شده است و یکی از پارچه های گران قیمتی است که پادشاهان و ملکه ها از دیرباز مورد استفاده قرار می دادند مخمل به سرعت قابل تشخیص است و در لمس بسیار نرم است.

این پارچه گران به نظر می رسد و ظاهر زیبایی دارد، بنابراین از آن برای ساخت ژاکت و سایر لباس های گران قیمت استفاده می شود.

نکته ای که در مورد مخمل وجود دارد این است که در ماشین لباسشویی خوب شسته نمی شود به سرعت خیس می شود و گرم ترین پارچه ای نیست که می توانید بپوشید.

مخمل پارچه ای است که ظاهر بهتری نسبت به آن دارد، به خصوص وقتی که به عنوان پارچه کت استفاده شود.

16. پشم

در طول تاریخ بشر پشم یکی از اولین پارچه هایی بود که ساخته شد این پارچه بسیار بادوام و به طور طبیعی عایق است.

پشم آب را دفع می کند و به سرعت خشک می شود. همچنین به عنوان بهترین پارچه برای ساخت کاپشن و پالتو شناخته می شود که اغلب برای ساخت انواع مانتو از آن استفاده می شود.

در واقع، برخی از انواع کت ها به طور سنتی فقط از پشم یا در زمان های اخیر از الیاف مصنوعی که بسیار نزدیک به پشم هستند ساخته می شوند.

اورکت‌ها، پی‌کت‌ها، کت‌های دافل و کت‌های نمدی همگی از قدیم از پشم تهیه می‌شدند. این پارچه همچنین برای ساخت ترنچ کت‌ها و مدل‌های دیگری از کت‌ها اما نه به صورت منحصربه‌فرد به کار می‌رفته است.

پشم

19 ایده جذاب برای ست کردن مانتو پشمی زنانه به سبک پاییزی

پوشیدن انواع پارچه های مورد استفاده برای کاپشن

پارچه ها انواع مختلفی دارند که برای ساخت مدل های مختلف مانتو استفاده می شود. برخی از پارچه ها برای هوای سرد مناسب ترند. پارچه ها ممکن است ارزان، گران، کاربردی یا به سادگی زیبا باشند.

اکنون که تفاوت پارچه ها را درک کرده اید و با انواع پارچه های مورد استفاده برای دوخت کت بیشتر آشنا شده اید، می توانید تصمیم بهتری برای خرید بگیرید.

چگونه گلوله های پشم یا پنبه را از کت جدا کنیم؟

روی برخی از انواع مانتوها گلوله های پشمی یا پنبه ای وجود دارد که به صورت گرد کرکی هستند که پارچه را زشت و نامرتب نشان می دهند. ابزارهای خاصی برای جدا کردن این گلوله ها از لباس وجود دارد، اما می توانید این کار را با یک تیغ پلاستیکی ایمنی یکبار مصرف نیز انجام دهید.

توجه داشته باشید که این کار را باید بسیار آهسته و با احتیاط انجام دهید زیرا فشار کمی باعث پاره شدن پارچه می شود.

چگونه گلوله های پشم یا پنبه را از کت جدا کنیم؟

کدام پارچه ها هنگام شستن چروک می شوند؟

برخی از پارچه ها هنگام شستن و خشک شدن با ماشین چروک می شوند اما برخی دیگر مقاومت بیشتری دارند. فقط پارچه های طبیعی از جمله پنبه، ابریشم، پشم و کتان چروک می شوند. الیاف مصنوعی مانند پلی استر و نایلون هنگام شستشو در ماشین لباسشویی چروک نمی شوند.

برای جلوگیری از چین و چروک، کاپشن ها و سایر لباس ها را با آب سرد و در کمترین دمای ممکن بشویید. دمای بالا تنها چیزی است که باعث ایجاد چروک در هنگام شستن و خشک کردن لباس می شود.

آیا چرم و جیر پارچه محسوب می شوند؟

چرم طبیعی از پوست حیوانات ساخته می شود. چرم گاو رایج ترین نوع آن است چرم به طور طبیعی مقاوم در برابر آب، بادوام و عایق است.

علاوه بر این ظاهر بسیار زیبایی دارد و بعد از اتمام کار می توان آن را براق کرد در دنیای امروز چرم را می توان در همه رنگ ها رنگ کرد علاوه بر این بسیار انعطاف پذیر است و مقاومت بالایی در برابر پارگی دارد. چرم در واقع با گذشت زمان بهبود می یابد و لایه بیرونی آن قبل از پارگی و فرسودگی بسیار زیبا می شود.

ممکن است چرم را ماده ای نرم و براق بدانید که کمی ضخیم و سنگین است. اما جیر کرک‌دار هم نوعی چرم است. هر دو نوع از پوست حیوانات ساخته می شوند. جیر از لایه زیرین پوست و چرم از بالای پوست ساخته می شود.

آیا چرم و جیر پارچه محسوب می شوند؟

سخن پایانی:

اگرچه می توان برخی پارچه ها را بسیار شبیه به چرم ساخت. به عنوان مثال، پارچه وینیل به عنوان چرم خز استفاده می شود. چرم را نمی توان در ماشین لباسشویی شست و نیاز به پاک کننده های مخصوصی دارد تا از آن به خوبی مراقبت کنند و ماندگاری بیشتری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا